O tom, ako jedinečnosť občas kradne pointy a robí z ľudí puding

Autor: Kristína Kotrčová | 27.2.2016 o 14:47 | (upravené 29.2.2016 o 20:25) Karma článku: 5,60 | Prečítané:  175x

  Individualizmus – hybná sila novodobej spoločnosti, zázemie robenia zázrakov, zdanie slobody a ničím nezadržiavanej túžby po realizácii vlastného ega.

Zameranie sa na seba, bez pocitu viny. Naše self vládnu dnešku, a kráľov je toľko, koľko duší. Kde zmestia sa ich tróny?

*

Koľko gramov váži naša sloboda? Nakoľko je individualizmus vo svojej podstate narcisticky nezrelé volanie po "slobode"? Bez záväzkov, odkázaný len na seba, žiť ako sa mi zachce, a tým nebrať ohľad na prostredie, na nutné väzby, nebrať ohľad na všetko naokolo, čo nás obklopuje a tým aj dotvára.

Krívanie našej spoločnosti je zrkadlom esencie lásky dneška - tvoríme dotyčnice, ktoré vyfukujú bubliny ilúzie trvania. Je to krásne, pokiaľ nepríde iná, v danom momente pre mňa dôležitejšia potreba. 

-Chceme cítiť - no nechceme zažívať negatívne pocity-

-Chceme, aby bolo o nás postarané - no nechceme sa starať-

-Chceme zažiť všetko - no nechceme sa obmedziť- 


Rozhodnutie "dospieť" prináša zúženie možností, znamená výber jednej alternatívy, a tým opustenie ideálu. Rozhodnutie znamená znášanie zodpovednosti. Znamená zrelosť.

Ak človek nepotrebuje bližšie putá, ak je mu jedno, čo si myslia a cítia jeho blízki, nechce nikoho milovať rovnako ako seba samého, nechce od nikoho „závisieť“, jeho voľba individualizmu je čistá, a tým integrovaná. Žije však sám, v svojom paláci mrazu a nesmie...

Nesmie volať po teple.

Ak po niečom túžim -  vyžadujem. K túžbe sa prišíva zodpovednosť, ako gombík na tvojom zimnom kabáte. Zodpovedáme spoločnosti, prostrediu, ľuďom, ktorých máme radi. A preto, nikdy individualizmus nebude fungovať na plný plyn. Je to ideál nefunkčnej paradigmy. A možno práve preto, že je to ideál, toto celé v pohybe nikdy nebude štartovať. Akoby stláčame brzdu a plyn naraz, a vzniká energia bez plynulého chodu, drhne to. Ale zároveň práve preto, že je to ideál, nastavuje nám zrkadlo vlastnej morálnej nemohúcnosti, a preto funguje. Funguje na báze hniezda vo výšinách, vzhliadať a zároveň nechať na nebesiach, nepretláčať svoje snové krídla oblokom reality. Inak pozdravíš Ikara v obludáriu, a neviem, či sa ti to zrovna chce.

...Pokiaľ človek pozná svoje potreby, vie, ako konať. Ak je moja potreba naplnená bez prispenia externých faktorov a teda bez záväzkov, je všetko v poriadku. Ak však neriešim alebo zanedbávam potreby toho, čo plní moje potreby, niekde je chyba. Ak kašlem na to, čo napĺňa moje potreby, je len otázka času, kedy sa to opotrebuje, a tým prispejem k zániku.

...sloboda spočíva v harmonizovaní prijímania a dávania, v uvedomení si krehkej stability systému, reorganizovaní nielen svojich potrieb, ALE ak chcem mať svoje self uspokojené, aj v napĺňaní potrieb druhých.

-Cyklus sa dotýka celého systému, nie iba mňa „JA“ ako funkčnej jednotky-

Bez systému sa zdá život niektorým ľuďom krásny, no bez systému by sme boli globálne stratení. Ak sa zničí celok – spoločnosť, nie je podstatné, že ja som prosperoval. A na to mnoho – ...istov zabúda.

Žiaduca sloboda spočíva v harmonizovaní povinností. Vtedy život dýcha.....raz sa vraj stalo, že kráska Atlantída zanikla. Je len otázkou času, kedy krásku Európu býk zloží z chrbta a ona – taká, akú ju poznáme dnes – plná dysfunkčných postojov (nielen) individualizmu, začne plakať. Plač je transformácia. Odrazový mostík do neznáma. Čaká ju nový život, čaká ju zmena tisícročia.

A hejže, nebude to tak ďaleko. Už na svojho býka vysadla. A nám neostáva nič iné, iba tešiť sa. Lebo zmena nie je statika, správna taktika tiká, a my, v rukách popcorn, môžeme len čakať.

Dobrú chuť.  

*

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Po vstupe do župy sa im začalo dariť.


Už ste čítali?